Chorvatsko je pro Čechy, kteří vyrážejí na dovolenou, volbou číslo jedna. Jen v loňském roce jich sem vyrazilo více než 800 000. Očekává se, že v roce se 2013 se toto číslo navýší až na 830 až 850 tisíc turistů.
Přibližně 50 % Čechů míří za ubytováním do apartmánů, přibližně třetina dává přednost pohodlí ubytování v hotelu a zbytek volí ubytování ve stanech a karavanech v některém z kempů.
Stále více Čechů se ale v Chorvatsku poohlíží po vlastní nemovitosti určené pro druhé, tzv. rekreační bydlení. Nabídka nemovitostí v Chorvatsku je bohatá a Češi už si dnes nepořizují jen chaty a chalupy na Sázavě nebo u Berounky, ale také u moře.
Od roku 2009 mohou Češi kupovat reality v Chorvatsku přímo, bez nutnosti zakládat zde například obchodní společnost. A to byl jeden z impulsů, který probudil zájem Čechů trávit chvíle odpočinku na Jadranu v pohodlí vlastního apartmánu či domu.
Ceny nemovitostí u moře
Ceny nemovitostí v Chorvatsku jsou navíc v porovnání s Francií nebo Itálií podstatně nižší. Ceny menších apartmánů začínají i výrazně pod hranicí 100 tisíc Eur. Většina Čechů ale dává přednost bydlení v cenovém rozpětí od 100 tisíc do 250 tisíc Euro.
Pořízení letního bytu či domku v Chorvatsku však má i svá úskalí. Celá řada staveb zde totiž rostla živelně, bez stavebních povolení nebo k nim potřebná dokumentace chybí. Pokud se pro nákup domu či apartmánu rozhodnete, vyplatí se využít služeb některé ze specializovaných realitních společností, která zajistí důkladné prověření dané nemovitosti. V opačném případě může nový majitel riskovat i to, že úřady nechají budovu na jeho náklady odstranit.
Při pořizování rekreačních nemovitostí v zahraničí se hojně využívá model, kdy vlastník dům či apartmán využívá jen po určitou část roku a ve zbylém čase objekt pronajímá. Vše samozřejmě probíhá tak, že o veškeré náležitosti spojené s pronajímáním se postarají specializované agentury a tour operátoři. Majiteli tedy odpadají starosti s tím, že by musel shánět zájemce o pronájem, řešit předávání klíčů apod. Ostatně komu by se nelíbilo jezdit k moři zadarmo a navíc ještě svůj majetek ve zbylé době nechat vydělávat.
V Chorvatsku ale byla situace poněkud jiná. Místní legislativa totiž pronajímání rekreačních nemovitostí bez větších problémů umožňovala pouze místním. Od 1. července se ale Chorvatsko stává členským státem Evropské unie a to by mělo znamenat, že zde občané všech států unie budou mít rovnocenné postavení s místními. Majitelům nemovitostí se tak otevřou mnohem větší možnosti, jak se svým majetkem disponovat a plně jej využívat.
To, že se Chorvatsko drží v popředí zájmu českých turistů i majitelů zahraničních nemovitostí, je dáno nejen historicky, ale i řadou objektivních faktorů. Jedním z nejdůležitějších je krátká dojezdová vzdálenost k moři, do značné míry odpadá i jazyková bariéra, zdejší pláže a zátoky patří k nejkrásnějším v Evropě. Stabilní počasí, krásná příroda včetně několika národních parků, historické památky, starobylá města, ale i bohatá nabídka nejrůznějších služeb pro turisty, ať již v oblasti aktivního trávení volného času, kultury nebo třeba vynikající gastronomie postavené nejen na darech moře.