Kdo v hledá v Chorvatsku lokalitu, kde se dají stále ještě najít prázdné zátoky, měl by rychle pospíšit na Brač. Na ostrově je sice letiště, většina návštěvníků ale připlouvá trajektem ze Splitu do přístavu Supetar. Pro osobní auto stojí lístek na trajekt kolem 22 EUR, dospělí platí 4 EUR. Místo na trajekt si musíte “vystát”, nelze jej rezervovat dopředu. Když se nedostanete do jednoho, musíte počkat asi 2 hodiny. Doporučuji tedy přijet brzy ráno, kdy máte největší šanci se na převozní loď dostat.

Supetar (Brač)
Písečná pláž u Bolu

Písečná pláž u Bolu

Pohled z Vigovy gory na pláž u Bolu
Turistů je tedy na ostrově dostatek, většina z nich se ale zdržuje na jediné písečné pláži, která se nachází u městečka Bol. Na přes 300 m dlouhé a jen asi 15 m široké písečné pláži se sluní a koupou návštěvníci z celého ostrova. Rozhodně se na tuto raritu také můžete zajet podívat, doporučuji ale strávit zde nanejvýše jeden den. Písek je sice příjemný, ale všudypřítomný vítr a skrumáž lidí popocházejících sem a tam Vám na klidu rozhodně nepřidá. Chcete-li si zajezdit na plachetnici, na windsurfu nebo zaskákat s padákem, pak je to ovšem to pravé místo pro Vás. Tady Vás vítr nenažene do rozeklaných skalisek, ani nezlomíte kýl o kámen vystupující z vody. S padákem lze skákat z blízké Vigovy hory, na jejíž vrchol se dá vyjet i autem. Hora strmou skalní stěnou ostře spadá k písečné kose v podstatě až k moři. Kdo nemá rád tolik adrenalinu a bojí se volného prostoru pod nohama, může sem zajet i se jen rozhlédnout po krajině.
Uvala Lučica

uvala Lučica
Oblast Bolu a Vigovy hory je silně osídlená, doporučuji ubytovat se spíše v některé méně turistické zátoce. Příkladem může být uvala Lučica, kde si lze pronajmout apartmány v horních patrech domku. Máte-li rádi mořské pochutiny, můžete místní rybáře poprosit, ať Vám připraví večeři ze zítřejšího úlovku. Nechte si sbíhat sliny, protože ryby jsou chutné, nechybí k ním víno, hrozny, olivy ani bílý chléb s olivovým olejem.
Kolem domů obskládaných bílým vápencem bývá upravovaná zahrádka, kde místní pěstují nejrůznější plodiny a květiny. Jakmile se vzdálíte na pár kroků dále, narazíte na tradičně zanedbané území, kde se jen tak povaluje nářadí ze stavby, stará míchačka, kusy železa či cementu. Pro malé děti to tedy není nejvhodnější místo na hraní. Starší ratolesti naopak ocení nepřebernou zásobárnu stavebního materiálu, ze kterého mohou vytvářet bunkry.
Pustinja Blaca

Pustinja Blaca
Na ostrově Brač se nachází vícero historických míst, která se hodí navštívit. Nejzajímavějším z nich je klášter Pustinja Blaca. Nejlepší je dojet lodí (vlastní nebo pronajatou) do zátoky Blaca a odtud vyrazit pěšky do kopce. Je to asi 2 hodiny chůze a studánky po cestě nečekejte. Pramen je až přímo u kláštera. V tomto skalním komplexu zasunutém do úzkého údolí mají jednu zvláštnost: klavír (křídlo). Ten prý byl přivezen na lodi a od moře jej stěhovali tři muži jen ve vlastních rukách. Dle pověsti vypili 60 litrů vína, než jej donesli až do kláštera. Mniši tu nejen hráli na klavír, ale lisovali olivový olej, vyráběli víno, pěstovali granátovníky, chovali ovce, atp. Za prohlídku se platí, ale stojí za to.
Na ostrově téměř na každém parkovišti nalezenete staré kamenné sarkofágy. Tedy, ony to nejsou sarkofágy na ukládání lidí, ale veliké by na to byly dost. Skladoval se v nich (a na mnoha místech na ostrově ještě skladuje) olivový olej. Chuťově se jinému chorvatskému žlutavému moku nevyrovná. Ochutnejte a uvidíte.

Kamenný sarkofág
Bunje
Dalšími kamennými zvláštnostmi jsou malé stavby s názvem bunje. Ty můžete vidět podél cest jen tak ve volné krajině. Mají nízký většinou nízký vchod vedoucí do stavby kruhového půdorysu s nepravou klenbou. Stavba je vystavěna “na sucho” z lomového kamene (tzn. bez pojiva). Některým se už strop propadl, u mnoha ještě drží, takže se nemusíte bát a můžete vejít dovnitř. Pochází z dávných dob, ale zde se používaly za 2. světové války jako úkryt. Na celém ostrově by mělo být dokonce několik tisíc takovýchto staveb. V zátoce Farska se dokonce dá po vodě vjet do betonového tunelu, který sloužil též za války k úkrytu lodí.
Pozor na požáry!
Ostrov Brač je bohužel v létě sužován četnými požáry. Je docela běžné, že slunce i obloha náhle ztmavne hnědožlutým kouřem. Zbývá jen dodržovat bezpečnostní opatření a neodhazovat nedopalky cigaret auta, což bývá hlavní příčina vzniku požárů.