Spolupráce a přátelství Čechů a Jihoslovanů sahá hluboko do minulosti Habsburské říše. Samotná lázeňská turistika v přímořských oblastech Chorvatska se začala rozvíjet začátkem 20. století, v době kdy se Rakousko-Uhersko rozpadalo a jeho národy zakládaly samostatné státy. Jaderské pobřeží v té době ještě nebylo známým cílem rekreací, spíše bylo vyhledáváno zámožnějšími Čechy pro své blahodárné účinky mořského klimatu pro lázeňské účely. Běžní obyvatelé chorvatských vesniček a městeček na pobřeží Jaderského moře byli chudí a živili se rybolovem a drobným zemědělstvím
Jako první lázeňské středisko se proslavilo přímořské chorvatské městečko Opatija, ale kupodivu se tam nejezdilo na letní, ale na zimní dovolenou. Počátkem minulého století zde čeští rekreanti zastupovali asi 3-4 % z celkového objemu turistů. Kolem roku 1910 začala být vyhledávána i mořská letní turistika a v tomto roce Chorvatsko navštívilo přes 2000 Čechů, což v té době představovalo téměř 40 % z celkové návštěvnosti.
Postupem času začaly vnikat na pobřeží první vilky a a hotely sloužící rozvíjejícímu se turistickému ruchu a množství českých turistů do první světové války stále stoupalo. Někteří Češi, jako Ludvík Masaryk, bratr prezidenta T.G. Masaryka, zde dokonce kupovali nemovitosti. V roce 1912 vznikl český spolek Adria, který byl prvním předchůdcem cestovních kanceláří.
První světová válka pochopitelně utlumila návštěvy i na Jadranu a situace ve 30. letech, za velké hospodářské krize, stav nezlepšila. Mezi válkami došlo také ke změně politické orientace Československa a Jugoslávie. Čeští turisté začali být pomalu nahrazováni návštěvníky z jiných západních zemí. Po druhé světové válce došlo k velkým politickým změnám v celé východní Evropě a česko-slovenští turisté, v menším zastoupení, začali opět po složitém vyřizování a schvalování socialistickými úřady, jezdit do Chorvatska na dovolenou. Tento vlažný stav trval až do rozpadu Jugoslávie v 90. letech minulého století.
K masívnímu rozmachu návštěvnosti Jadranského pobřeží došlo teprve po skončení války v Jugoslávii a osamostatnění Chorvatska.