Jak koupit rekreační nemovitost v Chorvatsku


Chorvatsko je zemí, kam Češi jezdí na dovolenou vůbec nejčastěji. Oblíbili si ho především kvůli dobré dopravní dostupnosti, čistému moři i nádherné přírodě. Velkým plusem pro Chorvatsko je i to, že se Češi na jeho území snadno domluví. I proto čím dál větší množství Čechů uvažuje o nákupu nemovitosti u moře.

Důvodů, proč si Češi kupují nemovitosti v Chorvatsku, je více. Když vyrazí na dovolenou, nemusí řešit ubytování a platit za něj zbytečně vysoké poplatky. Zakoupení nemovitosti v Chorvatsku ale má i jiné ekonomické výhody. Majitelé mohou svou nemovitost pronajímat a na nájmu vydělat nemalé peníze, zároveň v současné době množství velkých pozemků u moře razantně ubývá, takže se jedná o velmi výhodnou investici.

chorvatsko - domy

Cena nemovitostí začíná na 40 tisících euro, vyšplhat se může i na několik milionů. Největší zájem je o apartmány s cenou do 100 tisíc euro a domy do 300 tisíc euro, které se nacházejí blízko pobřeží a jsou snadno dostupné autem. Oblíbené destinace jsou hlavně Dalmácie, Split, Makarská riviéra a poloostrov Istrie.

Jak na nákup nemovitosti v Chorvatsku?

Byrokracie při nákupu nemovitosti v Chorvatsku není příliš složitá, není nutné ani povolení od ministerstva. Nemovitosti v Chorvatsku mohou fyzické i právnické osoby se sídlem v České republice koupit přímo do svého vlastnictví. Existuje ale i možnost založit chorvatskou firmu a nemovitost zakoupit do jejího majetku. Tato možnost je o poznání složitější, je totiž nutné složit základní jmění 20 tisíc kun, což je v přepočtu asi 70 tisíc korun, a navíc zaplatit i různé poplatky ve výši až 10 tisíc kun. Obyvatelé členských zemí Evropské unie mají při nákupu stejná práva jako Chorvaté.

Jakmile si v Chorvatsku vyberete dům, který byste si chtěli koupit, dojde k uzavření rezervační smlouvy, případně smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Už v tuto chvíli je třeba zaplatit rezervační poplatek či první splátku z kupní ceny. Jednotlivé platby musí být provedeny v kunách, pouze rezervační poplatek může být v eurech. Je nutné, aby kupující měl bankovní účet u chorvatské banky. Nespoléhejte ale na to, že vám chorvatská banka poskytne hypotéku.

Na co si dát při nákupu nemovitosti v Chorvatsku pozor?

Smlouvu i všechny související dokumenty si před podpisem dobře pročtěte. Zjistěte si především to, zda chorvatská nemovitost není zatížena věcným břemenem, je zkolaudována a opravdu stojí na stavebním pozemku v souladu s územním rozhodnutím. Řada nemovitostí v Chorvatsku totiž ani nemá stavební povolení. Pokud by vaše stavba byla postavena bez povolení, může se stát, že ji chorvatské úřady nechají zlikvidovat – a to na vaše náklady.

Od předkupní smlouvy můžete odstoupit. Je ale velmi pravděpodobné, že vám propadne záloha. Pokud od ní odstoupí prodávající, můžete získat až dvojnásobek částky, kterou jste složili.

Při podpisu samotné kupní smlouvy je třeba doplatit celou cenu a provizi. Realitní kancelář či právník by měli co nejdříve zařídit zápis nového vlastníka do katastru nemovitostí a do zemské knihy, kterou vede ministerstvo spravedlnosti. V případě sporu je nejdůležitější právě záznam v zemské knize, funkce katastru je pouze informativní.

domy-u-morePak už může být chorvatská nemovitost vaše. Do jednoho měsíce od převodu nemovitosti je kupující ještě povinen zaplatit daň z převodu nemovitosti, která obvykle činí 5 % kupní ceny. Její výši určuje daňový úřad, který nejdříve prověřuje, zda cena není pod úrovní tržní hodnoty nemovitosti.

Roční daň z nemovitosti se v Chorvatsku platí pouze u rekreačních a komerčních nemovitostí. Nemovitosti, která je určena k bydlení, se tato daň netýká – i když ji budete používat jen k rekreaci.

Nákup nemovitosti v Chorvatsku je dobrou investicí… Pokud nekoupíte dům postavený na černo!

Na závěr ještě přidávám orientační přehled cen bytů ve Splitu (ceny přepočteny na koruny)

Měsíční nájem

  • Jednopokojový byt v centru města 8500 Kč
  • Jednopokojový byt mimo centrum 6000 Kč
  • Třípokojový byt v centru města 12500 Kč
  • Třípokojový byt mimo centrum 8900 Kč

Prodejní cena bytu

  • Cena za metr (koupě bytu v centru města) 64000 Kč
  • Cena za metr (koupě bytu mimo centrum) 46200 Kč

Cenový vývoj

Chorvatský realitní trh nabízí zajímavé příležitosti především pro zájemce o bydlení u moře, kteří z nejrůznějších důvodů hledají alternativu k zemím jako je Francie nebo Itálie. Oproti těmto zemím jsou v Chorvatsku ceny realit nižší. Zdejší trh přesto prošel v posledních dekádách zajímavým vývojem.

Ceny nemovitostí v Chorvatsku dosáhly vrcholu v roce 2008. Od té doby klesly cca o 35 % a ustálily se přibližně na úrovni roku 2005. V poslední době ovšem můžeme sledovat trend, kdy dochází ke stále většímu “rozevírání nůžek” mezi nemovitostmi ve vnitrozemí a při pobřeží Jadranu. Zatímco ceny realit ve zbytku Chorvatska mírně klesají, na Jadranu jdou nahoru. To je dáno především poptávkou ze zahraničí.

Na to reaguje i nová výstavba. Především u apartmánových projektů je výrazně orientovaná na kupující ze zahraničí. Výsledkem je vyšší standard nemovitostí odpovídající západním měřítkům, zároveň to v případě těchto novostaveb znamená vyšší průměrnou cenu za metr čtvereční.

Dalším faktorem, který začíná ovlivňovat cenu nemovitostí v Chorvatsku, je současná bezpečnostní situace ve světě. Její zhoršení v některých zemích znamená zvýšený zájem turistů o tzv. bezpečné země. Z toho nejvíce těží právě Chorvatsko spolu se Španělskem. Příliv turistů znamená zvýšenou poptávku po ubytovacích kapacitách, která může přispět k posílení růstu cen realit na Jadranu. Očekávat se to dá především u kvalitních nemovitostí ve vyhledávaných lokalitách.

Nabídku kvalitních a prověřených nemovitostí v Chorvatsku naleznete na www.rellox.cz.



Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Místo pro vaše otázky, rady, tipy a zkušenosti

  1. Andy napsal:

    Dobrý článek. Číst ho před několika lety, ušetřili bychom si čas při zjišťování co a jak máme udělat. My pracujeme z domova a tak jsme se rozhodli trávit léto v Chorvatsku. Pořídili jsme si domeček. No protože se nám rodina dosti rozrostla a jezdí za námi v průběhu léta na návštěvy, rozhodli jsme se k prodeji a koupi většího, kdyby měl někdo zájem =) Dům je legálně postavený =)

    • admin napsal:

      Děkuji za pochvalu a gratuluji ke skvělému rozhodnutí trávit celé léto u moře 🙂 . Doufám že se přestěhování vydařilo. Já zatím na nemovitost v Chorvatsku bohužel nemám dost peněz 🙁

    • Pavel berky napsal:

      Dobrý den, mám zájem o koupi nemovitosti v Chorvatsku, prosím info o ceně a nějaké to foto, moc děkuji.

      • admin napsal:

        Dobrý den, na těchto stránkách zatím žádné nemovitosti k prodeji nenabízíme. Článek má být jen návod, nebo pomocná ruka pro ty, kteří o koupi uvažují.

  2. Franta napsal:

    Dobrý den. Měl bych dotaz. Je nutno při koupi nemovitosti v Chorvatsku na hypotéku ručit nemovitostí v ČR? Děkuji.

    • Jan Rejcha napsal:

      Ano, při koupi nemovitosti v Chorvatsku je možné ručit nemovitostí v ČR v případě, že financování poskytuje česká banka. Jedná se o standardní účelovou hypotéku na koupi nemovitosti v EU.

  3. Michaela Čermáková napsal:

    Dobrý den, existuje nějaká společnost, která by zainvestovala dům v Chorvatsku a ručilo by se jím? Banky chtějí ručení nemovitostí v ČR.
    Děkuji za odpověď.

  4. Václav Hazmuka napsal:

    Dobrý den, mám zájem o celoroční pronájem bytu 2-3+ kuchyň v Puli nebo v Zadaru nebo ve Splitu případně i v jiném městě u moře, pokud mi můžete podat příznivou informaci nebo nabídku budu velmi rád, děkuji a těším se na zprávu od Vás.

  5. Michaela Kandracova napsal:

    Dobrý den, je možnost ručit nemovitosti v Chorvatsku i když bude hypotéka v Česku ? Co je výhodnější hypotéka v Chorvatsku, nebo v Česku?? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *