Žirje, jeden z největších obydlených ostrovů (15,4km2) Severodalmatské ostrovní skupiny nenajdete na předních místech doporučovaných a oblíbených destinací pro letní dovolenou. Na druhou stranu, chcete – li si užít klidnou dovolenou v Chorvatsku, ke které nepotřebujete rozlehlé písčité pláže s tisíci dalšími rekreanty nebo čilý ruch měst, určitě stojí za to tento ostrov navštívit.
Jak se na Ostrov Žirje dostat?
Na Žirje jezdí trajekt, který vyjíždí z nedalekého Šibeniku dvakrát denně. Není příliš velký, ale pro místní dopravu stačí, zajištěná je i přeprava aut. Cesta trvá necelé dvě hodiny a během ní se můžete kochat jednak pobřežím Šibeniku, ale poté hlavně malebnými břehy ostrovů Zlarin a Kaprije.
Trajekt staví v přístavní vesničce Muna. Na celém Žirje zatím nenajdete žádný hotel nebo penzion, ubytování je možné jen v apartmánech, které místní nabízejí. A právě v Muně jsou tři z nich (Zdenko, Žirje a Senka). Díky tomu ale budete moci pozorovat život místních lidí pěkně zblízka. Ráno uvidíte, jak vyplouvají rybářské loďky (a vzhledem k tomu, že je to oblast na ryby bohatá, tak si takto vydělává spousta lidí). Kdo nejede na ryby, odjíždí většinou ranním trajektem za prací do Šibeniku.
Po ostrově se můžete pohybovat autem i pěšky
Vy ale máte dovolenou, takže se můžete projít podél malebného skalnatého pobřeží, při potápění prozkoumat místní ichtyofaunu, vystoupat nad Munu a kochat se pohledy z vyhlídky a užívat si teplý středomořský vzduch provoněný všudypřítomnou levandulí, tymiánem a šalvějí. Na oběd stojí za to navštívit restauraci Koromašna v sousední zátoce. Ta je totiž vyhlášená rybí kuchyní. Není se čemu divit, ryby jsou zde vždy čerstvé, většinou teprve před pár hodinami vytažené z moře některým z místních rybářů.
Procházku si můžete protáhnout do vesnice Žirje. Nečekejte ale bělostné domky, upravené zahrádky a nikde ani smítko. Je vidět, že lidé zde moc peněz nemají, takže domky jsou sice většinou opravené, ale nijak honosné.
Na hlavní trase se sem tam proběhne některá z místních koček, v zahrádkách, které jsou především užitkové, je čas od času někdo v důchodovém věku. Všichni mladší se buď odstěhovali, nebo jsou na rybolovu, nebo pracují na pevnině. Vesnice Žirje ale leží na okraji úrodného údolí, takže přece jen zde něco pro potěchu oka najdete. Pod svahy pokrytými makchií a olivovníky, kde se jen sem tam pasou ovce, jsou ovocné sady a vinice a kvetou zde ibišky.
Pokud máte k dispozici auto, můžete si zajet ke kopcům Gradina a Gustijerna, kde najdete zbytky byzantských pevností.
Nebo můžete celé odpoledne strávit v jedné z mnoha malebných zátok ostrova, kde jsou většinou oblázkové pláže. Jediní návštěvníci, které zde potkáte, budou pravděpodobně nějací výletníci plavící se na lodi podél Dalmatských ostrovů. Žirje je totiž jejich oblíbenou zastávkou.
Večer pak můžete strávit opět v Muně, v místní malé hospůdce. Posezení se sklenicí Karlovačka nebo Ožujska v ruce, s pohledem na moře, na místní maják, rušené pouze křikem racků, může být opravdovým balzámem pro nervy a osvěžením po parném dni. Ale pokud se chcete družit, rozhodně se nebojte, místní jsou hovorní a velmi rádi si s vámi popovídají. Někteří dokonce i anglicky a vůbec jim nebude vadit omezená slovní zásoba.