Kam letos na dovolenou? Do Trogiru!


Nahlédnete-li do mapy v místech, kde je Dalmácie, lehce najdete město Trogir. A jestliže si o něm zkusíte něco přečíst a prohlédnete si na internetu fotografie, pak už budete mít úplně jasno, kam že to letos vyrazíte na dovolenou…

Trogir je přímořské lázeňské město v Chorvatsku. Situované je částečně na pevnině – pobřeží (ohraničené dálnicí D8 Trogirska cesta), avšak historické centrum s bohatými architektonickými, kulturními i sakrálními památkami se rozkládá na malém ostrůvku o rozměrech asi 400 krát 500 metrů, a to mezi pobřežím a ostrovem Čiovo, v zálivu Splitský kanál v Jaderském moři. S pobřežím (pevninou) je ostrůvek spojen krátkým kamenným mostem a s ostrovem Čiovo moderním mostem zvedacím. V Trogiru žije kolem 12 tisíc obyvatel a patří do správního celku Splitsko-Dalmatské župy. (Hlavním městem Dalmácie je Split, od něhož je Trogir vzdálen přibližně 27 kilometrů západním směrem).

Pro výjimečnou architekturu, kulturní a historickou hodnotu bylo historické centrum Trogiru zapsáno v roce 1997 na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ale pojďme se krátce poohlédnout do minulosti města.  Jeho původní název byl Tragos, což v řečtině znamená koza. Údajně se v dobách, kdy sem přišli Řekové, na svazích zdejších kopců pásla stáda koz. Tito řečtí kolonisté město založili pravděpodobně ve 3. století př. n. l. a podle koz je pojmenovali.

Později město patřilo pod římskou nadvládu a už tehdy se stalo významným přístavem. Trogir byl ještě střídavě državou Byzantinců, Normanů i jiných říší. Od 13. století patřil uherskému království, avšak v roce 1420 ovládly město Benátky. Od roku 1814 byl součástí Rakousko-Uherska.

Během svého pobytu v Trogiru se nenechte připravit o prohlídku jeho ostrovní části. A začít můžete třeba památkami.

Zajímavé historické stavby

  • severní městská brána (pevninská) – Sjeverna Gradska Vrata
  • palác Garagnin (městské muzeum)
  • radnice, knížecí dvůr
  • paláce Čipiko z 15. století – malý a velký
  • katedrála svatého Vavřince, jejíž součástí jsou Radovanův portál z roku 1240 (oblouková vstupní brána), zvonice 47 metrů vysoká, kaple blaženého Ivana a křtitelnice z 15. století
  • jižní městská brána (mořská)

Většina historických budov je směsicí různých stavebních slohů od románského a baroka, po gotiku a renesanci. Tak jak se ve městě střídali panovníci, tak vždy – ve stylu jejich doby – probíhaly úpravy budov.

Sakrální stavby na ostrově

  • kostel (crkva) svatého Ivana Křtitele – svatý Ivan je patronem a ochráncem města
  • kostel svatého Sebastiána
  • klášter a kostel svatého Dominika
  • kostel svaté Marie
  • kostel svaté Barbary
  • kaple svatého Mikuláše z Florencie, a další

Na jižní straně ostrůvku jsou přístavy, na západě, severu a východě obklopuje Trogir pás kouzelných zelených parků:

  • Park Malarija
  • Park Fortin – možnost zahrát si pétanque a koulenou
  • Park Žudika

Na jihozápadě Trogiru se ve velmi dobrém stavu zachovalo středověké opevnění –  městské hradby se dvěma věžemi, mezi nimiž je brána, vedoucí k moři. Pevnost se nazývá Kamerlengo. Za hradbami je dětské hřiště a fotbalový stadion. Za prohlídku stojí i přístav.

Okolí celého Trogiru je zelené, pláže jsou buď kamenité, štěrkovo-písčité, anebo písčité. Nejlepší koupání je na městském koupališti v zátoce Saldun na břehu ostrova Čiovo, ale také po celém jeho pobřeží, a rovněž v oblasti Seget Donji a Seget Vranjica, což jsou vesničky, vzdálené od centra Trogiru 4 a 6 kilometrů. Nejkrásnější a nejznámější pláže jsou Medena, Pantan, Donji Okrug, Copacabana.

V Trogiru se vede bohatý společenský a kulturní život, a to nejen ve dne, ale i v noci. V průběhu léta zde probíhá mnoho lidových i církevních slavností a tanečních večerů. Nachází se tu (především na promenádách) spousta restaurací, barů a diskoték, vináren a kaváren, cukráren a pizzerií. Nakupovat můžete nejen v obchodech, ale i na denních nebo večerních trzích.

Pro děti jsou tu mnohá dětská hřiště a parky s všelijakými atrakcemi, při kterých se jistě nebudou nudit, turistické výletní vláčky a také zábavné animační programy.

Trogir je považován za nejkrásnější město Severní Dalmácie.

Pláže a ubytování

I zde, na ostrově – to znamená v historickém Trogiru – lze najít vyhovující ubytování, a to jak v apartmánech (Villa Fontana, Villa Makala a mnoho dalších) a hotelech (například Hotel Terasa a Hotel Concordia), tak v soukromí.

Pláž Medena

Na riviéře Donji Seget se rozkládá štěrkovo-oblázková pláž Medena, která nabízí ideální podmínky pro rodiny s dětmi, sportovce i další turisty a rekreanty. Zde se můžete opalovat, plavat, vypůjčit si šlapadla, anebo jezdit na vodní skluzavce. Pro děti tu bude pravý ráj, neboť atrakcí je tu pro ně nepočítaně – mimo jiné i animační programy nebo organizované aktivity na dětských hřištích. Dá se zde i sportovat – hraje se volejbal, sálový fotbal, tenis, je tu trampolína. A samozřejmě lze provozovat všechny možné vodní sporty – vodní lyže, windsurfing, parasailing, jsou zde i možnosti potápění a šnorchlování, ale i plachtění nebo jachtingu. A také sportovní rybaření. V oblasti Trogiru je síť cyklostezek, kola je možné si vypůjčit.

Na pláži je všechno, co můžete při svém rekreačním pobytu potřebovat: pronájem lehátek a slunečníků, sprchy a toalety, převlékací kabiny, restaurace, cukrárna, stánky se zmrzlinou, zeleninou a ovocem, bary, prodejna potravin a obchod se sportovními potřebami.

Hotel Medena

A to všechno korunuje Hotel Medena, umístěný za pláží, pouhých 200 metrů od moře. Hotel je komplex budov – sestává ze dvou hlavních osmipodlažních budov, a dvou pavilonů s apartmány, které jsou však rozmístěny ve svahu, a proto jejich horní část není vhodná pro tělesně handicapované osoby. Hotel má značnou ubytovací kapacitu – nabízí svým klientům 466 pokojů a devět apartmánů a svými službami uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky.

Veškeré stravování je zajištěno formou bufetu, wifi i parkování jsou zdarma, pobyt zvířat není povolen.

Hotel disponuje dvěma venkovními bazény:

  • pro dospělé – délka 21 metrů a šíře 9,5 metru
  • dětský bazén – délka 9 metrů a hloubka 0,45 m

a nyní jsou již otevřené. Používání hotelového bazénu je zdarma.

Pláž Pantan

Druhou báječnou pláží je Pantan. Od centra města je vzdálená 1,8 kilometru, což jsou autem asi tři minuty, ale dostanete se tam i místním autobusem č. 37, který jede z centra a jízda trvá také jen pár minut. Pěšky je to trošku delší, takových 35 minut.

Pláž je písečná s příměsí jemného štěrku, což je vhodné zejména pro děti. Na východní straně pláže se nalézá borovicový les, a ten vám poskytne potřebný stín během horkých letních dnů.

Vybavení pláže opět uspokojí každého – je tu veškeré vybavení pro vodní i suchozemské sportování, dětská hřiště, lehátka, slunečníky, převlékárny, WC; děti pobaví nafukovací ledovec.

Co se týká počasí v těchto dnech, tak až do středy 2. května bude částečně oblačno, s teplotou vzduchu do 26oC. Takže ten, kdo už do Chorvatska vyjel, anebo se v následujících dnech chystá, užije si tam báječné jaro.

Další překrásné pláže lze nalézt na ostrově Čiovo, a to téměř podél celého pobřeží ostrova. V jihovýchodním cípu ostrova si přijdou na své milovníci naturismu – zde se táhnou, jedna za druhou, pláže nudistické.

Hotel Jadran

Ohledně ubytování je ještě třeba zmínit Hotel Jadran, který bývá nejžádanějším ubytovacím zařízením. Nachází se tři kilometry od historického centra Trogiru, směrem na západ. Hotel tvoří jedna hlavní budova a pět pavilonů. Kolem hotelu je borovicový háj.

S hotelovými službami budete určitě nadmíru spokojeni, neboť jsou na vysoké úrovni.

  • snídaně a večeře mají formu bufetu se salátovým bufetem
  • parkovné se hradí na místě – 3,5 Eura za den
  • v letních měsících je možnost zakoupení vodního taxi do Trogiru
  • venkovní bazén se sladkou vodou + dětský bazén – lehátka a slunečníky zdarma
  • klimatizované pokoje s terasou nebo s balkonem
  • na recepci wifi zdarma
  • restaurace s výhledem na moře
  • pláž: betonová plata ve vzdálenosti 30 metrů, přírodní oblázková pláž asi 300 metrů
  • možnost vodních sportů
  • na požádání je k dispozici dětská postýlka zdarma

Výlety z Trogiru

Na dovolené u moře je nejlépe udělat si výlet lodí. Nalodíte-li se v přístavu na ostrově Čiovo, můžete ostrov obeplout ze severovýchodní strany a plavbu ukončit v přístavu Slatine, anebo zvolte cestu lodí až do Splitu.

Ale dopřejte si i výlety po souši. Až si prohlédnete celý Trogir, můžete mezi koupáním a opalováním vyjet ještě do těchto lokalit:

  • Split, vzdálenost 27 km – antický Diokleciánův palác, katedrála se zvonicí
  • Šibenik, 52 km – kostely a katedrály, historická místa
  • lokalita Biaći (též Bijaći) vzdálenost 5 km do vnitrozemí: archeologický areál ze starochorvatského období (9. – 11. stol.)

byly odkryty pozůstatky kostela svaté Marty i několika dalších starochorvatských staveb, včetně antického hřbitova (v této oblasti bylo jedno z nejlépe vybavených příležitostných sídel chorvatských králů) všechny nálezy z této lokality jsou uloženy v Muzeu chorvatských archeologických památek ve Splitu.

Dobro došli u Trogir!



Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *