Samozřejmě, i v Jaderském moři se vyskytují žraloci. Chorvatský státní ústav pro ochranu přírody uvádí, že na Jadranu bylo zaznamenáno zhruba 30 druhů žraloků. Některé druhy zde žijí trvale, zatímco některé sem jenom “zavítají”. Z toho velkých mořských žraloků zde bylo pozorováno asi 6 druhů, mezi nimi velký žralok bílý, žralok modrý nebo žralok tygrovitý.
Nicméně u chorvatského pobřeží je výskyt žraloka spíše vzácnost, to dřív uvidíte u ostrova Lošinj dovádět delfíny. Žraloci i v Jadranském moři patří k chráněným druhům a děsuplné historky o sežraných turistech jsou novinářské kachny. K vyjímečným útokům na člověka ovšem i zde došlo, ale poslední takový se odehrál v roce 1974, kdy velký bílý žralok napadl u pláže v Rogoznici nedaleko Omiše německého turistu, který sice doplaval na břeh, ale zemřel na masivní ztrátu krve.
Pokud by jste přesto na dovolené narazili na žraloka, tak se nedoporučuje s ním jakkoliv laškovat nebo se snažit o společné foto při koupání v moři.
- Naposledy se údajně objevil žralok bílí u chorvatských břehů v červnu roku 2005. Potápěč v oblasti Istrie viděl přibližně 4-metrového žraloka bílého. Byl prý v bezprostřední blízkosti, ale neublížil mu. O několik dní později byl viděn i o 40 km dále, posádkou 2 lodí.
- Poslední doložený výskyt žraloka bílého v Chorvatsku byl v létě roku 2003 u ostrova Jabuka. Rybáři tam vytáhli z vody šestimetrového žraloka, který vážil přes 2 tuny.
- Na Jadranu došlo za posledních 100 let k méně než deseti útokům žraloka na člověka. Poslední se odehrál roku 1974.
Nový nález žraločího zubu
V létě roku 2015 došlo v Chorvatsku k nečekanému nálezu! Ze dna řeky Kupy byl vyzdvižen zkamenělý zub prehistorického žraloka, který brázdil oceány v období miocénu (před 16-1,6 miliony let).
Megalodon, jehož délka se pohybovala v rozmezí 30-35 metrů a hmotnost přesahovala 40 tun (podle některých odhadů až 45 metrů a 80 tun), byl tedy přibližně 3x větší než dnešní žralok bílý. Megalodon byl zařazen do rodu Carcharodon (společně se žralokem bílým), avšak podle novějších poznatků byl tomuto žralokovi přiřazen vlastní rod (Carcharocles). Čelisti tohoto prehistorického žraloka měly na šířku více než 1,8 metru! Zub je nyní ve správě Přírodovědeckého a historického muzea v Záhřebu, kde bude i vystaven.